PRISPEVEK PODJETJA JUNG K TRAJNOSTNIM REŠITVAM
Pomen redkih zemeljskih elementov za zeleni prehod
Redki zemeljski elementi in redki magneti imajo ključno vlogo pri pospeševanju prehoda na zeleno energijo ter uresničevanju ciljev Evropskega zelenega dogovora. Ti elementi so nujni za napredne tehnologije, ki omogočajo trajnostno prihodnost, kot so električna vozila, vetrne turbine in elektrolizerji za proizvodnjo čistega vodika. Kljub njihovi pomembnosti je EU trenutno močno odvisna od uvoza iz omejenega števila držav, pri čemer približno 90 % redkih zemeljskih elementov prihaja iz držav zunaj Evropske unije.
Projekt Remhub: Mednarodno sodelovanje za trajnostno prihodnost
Projekt se osredotoča na izboljšanje zanesljivosti oskrbe v EU, z omogočanjem raziskovanja in lociranja redkih zemeljskih elementov v domačem okolju, ločevanja redkih zemljin iz stranskih tokov ter recikliranja in obnove trajnih magnetov. Z vzpostavitvijo inovacijskega središča želi REMHub ponuditi platformo za nove postopke in procese v vrednostni verigi redkih zemeljskih kovin in tako oblikovati trajnostne industrijske vrednostne verige v EU.
Projekt Remhub združuje 24 partnerjev iz šestih držav – Finske, Estonije, Španije, Irske, Slovenije in Italije. Pripravo in usklajevanje konzorcija vodi finska organizacija CLIC Innovation, ki je tudi koordinator projekta. Cilj Remhuba je zmanjšati odvisnost od uvoza ter okrepiti evropsko strokovno znanje na področju recikliranja in pridobivanja redkih zemeljskih elementov iz izrabljenih izdelkov.
Vloga podjetja Jung v projektu
Podjetje Jung je eden izmed šestih slovenskih partnerjev v projektu, skupaj s Cinkarno, Domelom, Magneti, Fakulteto za elektrotehniko in Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani. Vloga partnerjev je ključna pri razvoju strokovnega znanja in vzpostavljanju strateških partnerstev, usmerjenih v učinkovito predelavo redkih zemljin in dragocenih kovin iz odsluženih naprav.
Izzivi recikliranja redkih zemeljskih elementov
Recikliranje redkih zemljin se trenutno sooča s številnimi izzivi. Stopnja recikliranja je še vedno manjša od 5 %, kar kaže na nujno potrebo po izboljšavah. Poleg tega so nekateri postopki pridobivanja teh elementov okoljsko in ekonomsko zahtevni, zato obstaja velik potencial za inovacije in trajnostne izboljšave. Naraščajoče povpraševanje po teh surovinah zaradi vse večje uporabe v zelenih tehnologijah zahteva hitro ukrepanje in optimizacijo postopkov recikliranja znotraj EU.
Prispevek podjetja Jung k recikliranju
Podjetje Jung bo znotraj projekta Remhub odgovorno za vzpostavitev reciklažne linije, ki bo omogočala pilotno preizkušanje demontaže visokozmogljivih električnih motorjev iz električnih vozil. Cilj je optimizirati proces razstavljanja z minimalno porabo energije, kar bo pomembno prispevalo k trajnostni pridobitvi dragocenih materialov.
Trajnostna zasnova in pristop Re-X
Projekt Remhub se zavezuje varni in trajnostni zasnovi, ki temelji na pristopu Re-X, kjer je poudarek na recikliranju, obnovi in ponovni uporabi virov. Poleg tega projekt vključuje funkcije, ki omogočajo enostavno razstavljanje ter spodbujajo krožno gospodarstvo, kar dodatno prispeva k zmanjševanju odpadkov in izboljšanju izkoristka materialov.